Sposoby na tanie grzanie

Tanie grzanie, czyli najlepsze rozwiązania energooszczędne dla domu

Nowoczesne budownictwo zakłada korzystanie z energooszczędnych systemów grzewczych. Tanie ogrzewanie nie jest dzisiaj mrzonką, a realną opcją dla osób, które troszczą się o komfort termiczny swoich bliskich i dobro środowiska naturalnego.
Fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja — poznaj sposoby, dzięki którym mikroklimat w Twoim domu będzie przyjemny, a rachunki za ogrzewanie niskie.

Budynki energooszczędne mają niewielkie zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki nowoczesnym systemem są w stanie akumulować energię pozyskiwaną z naturalnych źródeł, tj. wody, słońca czy wiatru. Takie obiekty charakteryzuje wysoka szczelność oraz bardzo dobra izolacja termiczna. Aby móc określić nieruchomość mianem pasywnej i zapewnić sobie tanie grzanie trzeba jednak spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim znaleźć godną zaufania firmę, która zaprojektuje, a także zamontuje instalacje, dopasowując je do charakteru budynku — metrażu, układu pomieszczeń, rzeczywistego zapotrzebowania na energię.

tanie grzanie

 

Dom pasywny, czyli jaki?
Do ogrzania domów pasywnych potrzeba niewielkich nakładów energii. Ta, która jest potrzebna do podnoszenia temperatury wnętrz i wody oraz do zasilania urządzeń elektrycznych pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł. W ten sposób tanie grzanie jest możliwe i przynosi szereg korzyści nie tylko domownikom, ale też środowisku naturalnemu. Nie generuje odpadów przyczyniających się do powstawania smogu. Jednocześnie korzysta z niewyczerpalnej energii np. słonecznej (fotowoltaika) czy geotermalnej (pompy ciepła). W ten sposób budynek staje się niezależny energetycznie — pobiera i gromadzi więcej energii niż potrzebuje na co dzień, a więc jest
niedrogi w utrzymaniu.

 

Sposoby na tanie grzanie

Wraz z koniecznością wymiany starych i nieefektywnych kotłów na nowe, coraz więcej osób zwraca się ku nowoczesnym sposobom ogrzewania budynków. Należą do nich:

  • fotowoltaika —prąd pozyskiwany jest z promieniowania słonecznego za pośrednictwem
    ogniw solarnych znajdujących się na panelach,
  • pompy ciepła —wykorzystują energię pobieraną z gruntu lub z powietrza

Systemy można instalować nie tylko w obiektach nowych, ale też starszych (o ile mają dobrą termoizolację — przy dużych stratach ciepła pompa będzie pracowała nieefektywnie, wykazując niski współczynnik COP. Wzrosną też całościowe koszty inwestycji, gdy np. zajdzie
konieczność wymiany grzejników na nowe).

 

Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna to nowoczesny sposób na pozyskiwanie energii odnawialnej. Za pośrednictwem paneli z ogniwami solarnymi gromadzony jest prąd pochodzący z promieniowania słonecznego. Taka mini-elektrownia wystarcza, aby ogrzać wodę i umożliwić pracę urządzeń elektrycznych. Pozwala też uniezależnić się od zarządzanych przez nich okresowych podwyżek cen. Minusem fotowoltaiki może wydawać się wysoka cena inwestycji. Jednak w długofalowej perspektywie wydatek szybko się zwraca. Niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu.

 

Pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ pozwalają na korzystanie z odnawialnych źródeł energii — wody i powietrza. To systemy, które można dopasować do swoich preferencji i charakteru budynku na wiele sposobów. Tanie grzanie zapewniają:

  • gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie,
  • pompy ciepła powietrze-woda,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze.

W zależności od wybranego systemu, urządzenia  mogą zostać zainstalowane nie tylko w obiektach wolnostojących, ale też w biurowcach czy blokach. Uchodzą one za  wysoce ekologiczne rozwiązania taniego ogrzewania, nieemitujące spalin. Ich ogromną zaletą jest w pełni zautomatyzowana obsługa, bez konieczności ładowania paliwa czyszczenia oraz rozpalania pieca. Jedynym obowiązkiem pozostaje opłacanie rachunków za prąd.

 

Systemy dodatkowe

Odpowiednio wykonany projekt i dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna lub pompa ciepła to pierwszy, ważny krok na drodze do taniego grzania. Aby efekty były jeszcze lepsze trzeba zatroszczyć się o prawidłową wentylację mechaniczną pomieszczeń. W tym przypadku
niezastąpiona jest rekuperacja, która wymusza prawidłowy obieg powietrza — pobiera świeże z zewnątrz i wydala zużyte ze środka.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

  • minimalizacja strat ciepła nawet o 30% (w porównaniu z wentylacją grawitacyjną)
  • zredukowany zostaje problem nadmiernego stężenia dwutlenku węgla,
  • zmniejsza się ryzyko powstawania wilgoci i jej konsekwencji (grzybów, pleśni),
  • poprawia się jakość powietrza, które pozbawione jest roztoczy i alergenów,
  • brak kosztów montażu kominków wentylacyjnych.

Sprawna rekuperacja ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie pomp ciepła. Umożliwia odzysk energii, a tym samym pozwala ograniczyć koszty ogrzewania nie tylko w obiektach mieszkalnych, ale też użytkowych oraz biurowych.