Dom do 150 m2 z powietrzną pompą ciepła: Czy będzie ciepło i tanio?
Głównym kosztem eksploatacji nieruchomości – tak mieszkalnej, jak i użytkowej – jest ogrzewanie. Systemy grzewcze oparte o tradycyjne źródła energii są coraz droższe w eksploatacji. Wysokie koszty eksploatacji oraz niska sprawność systemów grzewczych sprawia, że inwestorzy poszukują alternatywnych rozwiązań. Jedną z alternatyw jest pompa ciepła. Czy dom 150m2 z pompą ciepła zapewni nam komfort cieplny, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów ogrzewania na relatywnie niskim poziomie?
Za wyborem pompy ciepła przemawia wiele korzyści. Jedną z nich jest bezobsługowość systemu grzewczego, który – w odróżnieniu od opalania np. węglem lub drewnem – nie generuje dodatkowych zanieczyszczeń. Wartym uwagi argumentem jest również kompaktowy charakter systemu grzewczego, który nie wymaga przestrzeni do magazynowania opału w sezonie zimowym. Dzięki temu pomieszczenie, które musielibyśmy przeznaczyć na kotłownię możemy użytkować jako warsztat lub dodatkowy schowek. Co jednak z opłacalnością ogrzewania domu przy pomocy pompy ciepła. Czy dom do 150 m2 z powietrzną pompą ciepła będzie tani w utrzymaniu?
Dom 150m2 z pompą ciepła a koszty ogrzewania
O tym, czy dom do 150 m2 z powietrzną pompą ciepła się opłaca decyduje przede wszystkim realny koszt ogrzewania nieruchomości. W przypadku nieruchomości już istniejących – domów remontowanych i modernizowanych – koszty ogrzewania przy użyciu pompy ciepła mogą być porównywalne z kosztami ogrzewania tradycyjnego. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, jakie jest efektem nieszczelności budynku. Słaba izolacja ma ogromne znaczenie dla strat ciepła, podobnie jak korzystanie z systemu wentylacji grawitacyjnej czy mechanicznej bez odzysku ciepła. W takim przypadku za wyborem pompy ciepła przemawia przede wszystkim wysoki komfort obsługi ogrzewania. Nieco inaczej prezentują się dane liczbowe w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych, które już na etapie projektu są konstruowane w taki sposób, aby ograniczyć ewentualne straty ciepła do minimum i jak najefektywniej odzyskiwać energię np. poprzez system rekuperacji. Istotne znaczenie dla kosztów ogrzewania nieruchomości ma również szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.
Decydując się na instalację pompy ciepła w domu jednorodzinnym warto pamiętać o tym, że urządzenie dostarcza zarówno energię do ogrzania nieruchomości, jak również podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła nowej generacji odznaczają się wysoką sprawnością, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednocześnie cała instalacja może być zasilana energią pochodzącą z fotowoltaiki.