Nowoczesny budynek z pompą ciepła

Eksploatacja domu nierzadko wiąże się z wysokimi kosztami. Jednym z nich jest koszt ogrzewania pomieszczeń i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Kolejnym rachunki za prąd. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną (coraz więcej urządzeń w naszych gospodarstwach domowych to urządzenia zasilane prądem) oraz coraz wyższe ceny tej energii przekładają się na znaczny wzrost kosztów stałych. Nic więc dziwnego w tym, że właściciele nieruchomości mieszkalnych oraz inwestorzy planujący budowę własnego domu szukają alternatyw – tak źródła taniej energii cieplnej, jak i taniej energii elektrycznej. Odpowiedzą jest pompa ciepła i fotowoltaika – dwa systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii, które wspólnie pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania i rachunki za prąd. 

Nowoczesny budynek z pompą ciepła i panelami fotowoltaicznymi 

Pompa ciepła to maszyna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła, dlatego do zainicjowania wymaga dostarczenia energii mechanicznej lub cieplnej z zewnątrz. W praktyce pompy ciepła są zasilane energią elektryczną. Do najczęściej wybieranych przez inwestorów typów pomp ciepła zalicza się pompy powietrzne. Są one relatywnie tanie, a zarazem łatwe w instalacji i użytkowaniu. Wysoki komfort obsługi pomp ciepła jest jednym z atutów często podkreślanych przez użytkowników, którzy wcześniej korzystali z tradycyjnych kotłów grzewczych. Ze względu na specyfikę działania pompa ciepła nie wymaga zasilania paliwem stałym, ani czyszczenia.

Fotowoltaika to z kolei instalacja pozwalająca na bezkosztowe generowanie energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne gromadzą energię cieplną ze słońca, która jest następnie przetwarzana na prąd zmienny. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie nieruchomości na prąd, a nawet wygenerować nadwyżki, które możemy odebrać z sieci w sytuacji podwyższonej podaży. Energia elektryczna generowana przez domową elektrownię słoneczną może być z powodzeniem wykorzystywana do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń, w tym pompy ciepła. Dzięki temu dom z pompą ciepła i fotowoltaiką jest relatywnie tani w utrzymaniu, podczas gdy jego mieszkańcy nie muszą rezygnować ani z komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ani z udogodnień oferowanych przez sprzęty RTV, AGD oraz pozostałe urządzenia elektroniczne. 

Pompa ciepła i fotowoltaika – Czy sprawdzi się w domach starej generacji?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas modernizacji obiektu mieszkalnego zainstalować panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła. Należy przy tym pamiętać, że efektywność tych systemów może być ograniczona. Wynika to przede wszystkim z nieszczelności i strat ciepła, które są częstą bolączką starych domów. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku obiektów nowo wznoszonych. Nowoczesny budynek z pompą ciepła i fotowoltaiką jest naprawdę niedrogi w eksploatacji i utrzymaniu. Wynika to zarówno ze szczelności samej konstrukcji budynku, jak również zastosowanych instalacji m.in. wentylacji mechanicznej z rekuperacją